Podróż

Projekt "Podróż" realizowany przez Marcina Sautera to prace dokumentacyjne i fotograficzne nad nowym filmem fabularnym.

 

Reżyser w ramach projektu wybrał się w podróż po Polsce w poszukiwaniu miejsc i osób, które zostaną wykorzystane w scenariuszu, w materiałach filmowych teasera filmu. Zbieranie materiału literackiego, przeprowadzanie wywiadów ze spotkanymi podczas podróży osobami, przygotowywanie warstwy dokumentalnej przyszłego filmu. 

 

Streszczenie filmu

Bohater filmu Marek (42 lata) rozstaje się z rodziną. Zostawia żonę i ośmioletnią córkę. Jego życie dramatycznie i nagle zmienia się. Ma przerwę w życiu podczas której próbuje samotnie dojść do siebie w zawalonym kartonami mieszkaniu. Rozstanie jest impulsem, który powoduje, że Marek podejmuje podróż, żeby zrozumieć siebie. W poszukiwaniu odpowiedzi grzebie w starych papierach rodzinnych. Wyciąga plik kartek pocztowych. Na odwrocie są zapisane kolejne ruchy wielu partii szachów i lakoniczne pozdrowienia z podpisem Tomasz. Tomasz to jego ojciec. Marek rozczytuje daty na pieczątkach, nazwy poczt w których widokówki zostały wysłane, krajobrazy i budynki na pocztówkach. Nie wszystkie pieczątki są czytelne, nie wszystkie krajobrazy dają się zidentyfikować. Układa je na podłodze. Na mapie samochodowej wg rozczytanych miejscowości z widokówek tworzy trasę przez Polskę.

 

Rusza w drogę.

 

To podróż w poszukiwaniu ojca. Z dialogów z ludźmi których Marek spotyka po drodze, z rozmów przez telefon, z sytuacji w trakcie podróży dowiadujemy się, że ojciec Marka odszedł od rodziny gdy ten był małym chłopcem. Mieszkał w wielu miastach. Nie wiadomo czy żyje.

 

Przyjaciel ojca ze studiów opowiada mu o ponad dwudziestoletniej korespondencji szachowej, której obaj na studiach byli pasjonatami. Przyjaciele rozstali się po zakończeniu studiów. Telefony zamiejscowe w tych czasach działały marnie. Grali przez lata w szachy wysyłając sobie kolejne posunięcia na widokówkach. Gdy korespondencja się urwała przyjaciel ojca Marka zapakował zebrane przez lata widokówki i wysłał matce Marka.

 

Marek dzięki nim może odtworzyć życie ojca, miejsca gdzie mieszkał, znaleźć ludzi, którzy go znali, być może znaleźć jego samego. Spotyka ludzi, którzy znali ojca. Różnie o nim opowiadają. Stosunek Marka do ojca zmienia się pod wpływem kolejnych informacji. Od tęsknoty, poprzez gniew, zniechęcenie do upartego postanowienia, że musi znaleźć ojca lub dowiedzieć się o nim jak najwięcej, żeby móc opanować chaos w swoim życiu i lepiej zrozumieć siebie.

 

Marek w trakcie tego dziwnego śledztwa dowiaduje się, że ma brata. Że ojciec miał drugą rodzinę w jednym z miast w których mieszkał. Ich też zostawił. Spotkanie z bratem jest szokiem. Są swoimi lustrzanymi odbiciami mimo, że nie wiedzieli o swoim istnieniu. Podobnie postępują, podobnie dojmująco nie potrafią ułożyć sobie życia, są na podobnym życiowym zakręcie. Ich wzajemny stosunek zmienia się. Pojawia się szczęście, potem odrzucenie, potem zgoda na tak istotną wiadomość w życiu. W końcu razem ruszają w ostatni etap podróży w ślad za jedną z tajemniczych, nie zidentyfikowanych pocztówek.

 

Być może już dorośli mężczyźni po ponad 30 latach rozłąki spotkają swojego ojca, który ich obu zostawił gdy byli dziećmi.

 

Marcin Sauter - fotografik, operator i reżyser filmów dokumentalnych. Jego debiut „Za płotem” został wyróżniony na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2005 roku. Z kolei dwudziestominutowy „Pierwszy dzień” zdobył główne nagrody między innymi na takich festiwalach jak: Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych DocLisboa, Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Mexico City czy Festiwal Filmowy w Belfaście. Kolejny jego film, czyli „Na północ od Kalabrii” (2010) otrzymał dwie nagrody na prestiżowym festiwalu DOK. Leipzig – Nagroda Jury Ekumenicznego i Nagroda Trade Union ver.di. Adresat listu gratulacyjnego Prezydenta RP za sukcesy filmowe za granicą. Beneficjent Nagrody dla Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Dokumentalnego na IDFA (International Documentary Film Festival Amsterdam) w 2017 roku za  film „Żalanasz – Pusty Brzeg”. Tytuł ten został także nagrodzony Złotą Żabą na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Camerimage”. Wcześniej, choć w tym samym 2017 roku, zadebiutował na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie otrzymał Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż.

 

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Bydgoszczy w ramach programu "Bydgoski Alert Kulturalny".