http://bydgoskakronikafilmowa.pl/uploads/tlo/horror.jpg

Wywiad z Markiem Piestrakiem

Marek Piestrak

Reżyser. W 1961 roku ukończył Wydział Budownictwa Wodnego Politechniki Gdańskiej. Po odbyciu praktyki w Hollywood, przy filmie Romana Polańskiego "Dziecko Rosemary", przez wiele lat pracował w polskiej kinematografii jako II reżyser. W latach 1969-78 zrealizował wiele filmów dokumentalnych. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

Ważniejsze daty:

1938. 03. 31 - Data urodzenia (Kraków)

1968 - Wykształcenie - rok ukończenia studiów (Wydział Reżyserii PWSTiF w Łodzi; dyplom 1974)

 

 

Monika Grabarek: Plany filmowe skończyły się nad ranem, wystąpiłeś u dwóch różnych ekip, bardzo Cię nasza młodzież wymęczyła???

 

Marek Piestrak : Tak zdjęcia zakończyły się bardzo późno, była to dla mnie na zakończenie warsztatów solidna praca. W jednej ekipie zagrałem reżysera, który wrzeszczy na aktorkę, a w drugim mrocznego, upornego taksówkarza.

 

MG: Mimo dużego zmęczenia chyba z przyjemnością popracowałeś z uczestnikami?

 

MP: Oczywiście! Młodzież jest bardzo przejęta, wszyscy są bardzo zaangażowani i bardzo się starają. Chcą jak najlepiej zagrać, bardzo doceniam ich zapał. Powstały prawie profesjonalne ekipy.

 

MG: Podczas swojego pobytu w Ostromecku dużo przebywałeś z warsztatowiczami, aktywie brałeś udział w zajęciach, jak oceniasz ich kreatywność, sposób myślenia o filmie?

 

MP: Zebrała się tu bardzo fajna grupa młodych ludzi. Mają w sobie ogromny zapał, niektórzy już próbowali dostać się do filmówki, mimo niepowodzeń będą startować dalej, są tu także ludzie zainteresowani wyłącznie pisaniem scenariuszy, dwie dziewczyny chcą zostać aktorkami. Są też tacy, którzy są zupełnie początkujący. Czuje się, że kino jest dla nich ważne, że chcą je robić.

 

MG: Od razu było widać, że złapałeś z nimi świetny kontakt, chętnie pracujesz z młodymi ludźmi i dzielisz się swoją wiedzą i ogromnym doświadczeniem?

 

MP: Bardzo chętnie, kilkukrotnie prowadziłem zajęcia w szkołach filmowych, których jest teraz bardzo dużo, biorę udział w warsztatach, plenerach, ale nie jest to moje stałe zajęcie nie jestem zawodowym nauczycielem.

 

Z Markiem Piestrakiem rozmawiała Monika Grabarek.