http://bydgoskakronikafilmowa.pl/uploads/tlo/filmy.jpg

Międzynarodowy Projekt Filmowy „Świat od świtu do zmierzchu” w Bydgoszczy!

Od 9.10 Bydgoszcz, za pośrednictwem pracowni filmu i kina Miejskiego Centrum Kultury, zostaje włączona do unikatowego projektu filmowego pn. ŚWIAT OD ŚWITU DO ZMIERZCHU. Zainauguruje go cykl pokazów prezentujących POLSKĄ SZKOŁĘ DOKUMENTU, które rozpoczną nabór otwarty dla wszystkich bydgoszczan zainteresowanych udziałem w niezwykłych warsztatach filmu dokumentalnego, w ramach których powstanie pierwszy w tym stuleciu filmowy, wielowątkowy portret naszego miasta. Udział w pokazach i warsztatach jest darmowy!

Świat od świtu do zmierzchu to wyjątkowe w światowej skali przedsięwzięcie edukacyjno-filmowe, w którym wybitni polscy dokumentaliści prowadzą warsztaty filmowe w różnych miastach na świecie. W wyniku tych warsztatów powstają dokumentalne portrety miast, prezentowane później w cyklu specjalnych pokazów w kinach i emitowane w różnych stacjach telewizyjnych na całym świecie. Projekt otrzymał ze strony MKiDN oraz IAM rekomendacje do dofinansowania w perspektywie 3-letniej, co gwarantuje, że będzie w oparciu o wieloletnie dofinansowanie – rozwijany i rozszerzany o kolejne międzynarodowe metropolie w latach 2014 i 2015.

Spośród polskich miast wybrano właśnie Bydgoszcz ze względu na dynamicznie rozwijające się środowisko filmowe, szczególnie to dokumentalne, skupione wokół Miejskiego Centrum Kultury.

W większości miast projekt opiera się na współpracy środowisk lokalnych szkół filmowych z najlepszymi z polskich twórców filmów dokumentalnych. Ponieważ w Bydgoszczy nie ma uczelni filmowej, realizacja części dotyczącej naszego miasta opiera się na idei partycypacji, co w praktyce przekłada się na otwarte zaproszenie do wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby się podzielić opowieściami o swoim mieście i zainspirować w ten sposób młodych filmowców z działających i aktywnych w Bydgoszczy grup takich jak m. in.: Bydgoska Kronika Filmowa, Stowarzyszenie KolorOFFon, Fundacja ART-HOUSE i absolwenci warsztatów Letniej Szkoły Filmu i Reportażu.

Po pokazach inauguracyjnych od 9 do 12.10. nastąpi proces rekrutacji chętnych do udziału w warsztacie i praktycznej realizacji etiud dokumentalnych, z których zmontowany zostanie 60-minutowy film dokumentalny opisujący Bydgoszcz „od świtu do zmierzchu”.

Warsztaty i realizacja odbędą się w przedziale od 18 października do 12 listopada br. Bazą będzie MCK.
Premiera zmontowanych 4. filmowych portretów miast zarejestrowanych w roku 2013 będzie miała miejsce w Kinie Orzeł na przełomie stycznia i lutego 2014. W ten sposób, nawiązując do bogatej tradycji filmu dokumentalnego w naszym mieście projekt ten wpisuje się również w program Bydgoska Tożsamość Filmowa.

Zapraszamy do zgłaszania swoich pomysłów na tematy, które mogłyby się znaleźć w filmie o Bydgoszczy. Serdecznie zapraszamy też na spotkania i pokazy w tym tygodniu:

środa 9.10.2013 – Kino Orzeł/MCK

19:30 – projekcja filmu - Usłyszcie mój krzyk, reż. Maciej J. Drygas , 1991, 46 min.

spotkanie po projekcji : Maciej J. Drygas, Mirosław Dembiński

czwartek 10.10.2013 – MCK

11:00 – konferencja prasowa (M. Dembiński, M. Drygas, M. Cuske, M. Sauter, R. Zawadzki) – zwiastun, plakaty, ulotki, katalogi, dvd

(to również dzień Marcina Sautera i Macieja Cuskego, prezentacje ich filmów i najlepszych prac z katalogu BKF, z którymi odwiedzą wybrane bydgoskie licea)

piątek 11.10.2013 – Galeria Miejska bwa

18:00 – pokazy filmów dokumentalnych

wprowadzenie Mateusz Werner

FILMY MISTRZÓW

Muzykanci, reż. Kazimierz Karabasz, 1960, 9 min.

Pierwsza miłość, reż. Krzysztof Kieślowski, 1974, 52 min.

Wszystko może się przytrafić, reż. Marcel Łoziński, 1995, 39 min.

FILMY STUDENTÓW

52 procent, reż. Rafał Skalski, 2007, 19 min.

Nasiona, reż. Wojciech Kasperski, 2005, 27 min.

Smolarze, reż. Piotr Złotorowicz, 2010, 15 min.

sobota 12.10.2013 – Galeria Miejska bwa

18:00 -prezentacja projektu Kijów od świtu do zmierzchu (Mirosław Dembiński, Mateusz Werner); prezentacja zwiastuna z Tbilisi (Rafał Listopad, Otar Litanischvili, Dato Janelidze); seans filmu Lekcja białoruskiego (reż. Mirosław Dembiński, 2006, 52 min.); po projekcji spotkanie z Mirosławem Dembińskim

 

Więcej informacji na temat projektu znajdą Pańtwo w załączniku (.doc) i na oficjalnej stronie projektu.